top of page
FAQ
-
Kaj je ZINGA?Zinga je enokomponenti premaz bogat s cinkom oz. sistem galvanizacije s premazom, v katerem ostane 96% cinka po končanem sušenju. Je kovinski premaz in ni barva. Uporabljena čistost cinka je tako visoka, da ne vsebuje nič toksičnih elementov. ZINGA je unikatna oblika korozijske zaščite, saj nudi tako AKTIVNO kot PASIVNO zaščito. Nanos je tako enostaven kot barvanje. ZINGA je bila razvita leta 1970 na Univerzi Ghent v Belgiji in je od takrat uporabljena na zelo širokem asortimaju projektov po celem svetu. ZINGA je aktivna katodna zaščita s cinkom, ki deluje v povezavi z osnovnim materialom izdelka (jeklo). Klasična barva ne glede na debelino nudi le pasivno zaščito – deluje le kot bariera med zrakom in osnovnim materialom - jeklom. Ko se barva poškoduje, se takoj pojavi korozija. ZINGA je pogosto napačno tretirana – kot barva, ker pride v tekočini in je v pločevinki. Zinga ima neomejen rok uporabe in v pločevinki nikoli ne proizvede »smetane«.
-
Kako deluje ZINGA?Ko dve različni kovini prideta v stik med sabo v prisotnosti elektrolita (npr. vode), tvorita galvanski člen, v katerem manj plemenita kovino (v tem primeru cink) korodira v korist bolj plemenite kovine (v tem primeru jeklo). Ta kemična reakcija je osnova za aktivno katodno zaščito. Galvanska, katodna zaščita ali aktivna zaščita izhaja iz žrtvovanja cinka (anode) v korist osnovne kovine – jekla (katode), z rezultatom prehajanja elektronov in tako korozijske zaščite jekla. Na ta način je zaščita jekla garantirana, četudi je cink prevleka rahlo poškodovana. Druge dobro uveljavljene metode katodne zaščite so vroče cinkanje, galvansko cinkanje ali toplotno brizganje cinka, pri čemer vsi načini uporabljajo aktivno zaščito jekla. Žrtvovalna stopnja ZINGE se dramatično zmanjša, ko je plast cinka oksidirana in je naravna poroznost napolnjena s cinkovimi solmi. Poleg tega so delci cinka znotraj plasti ZINGA, zaščiteni z organskim vezivom brez škodljivega vpliva na električno prevodnost. To ZINGI omogoča da ustvari skoraj enak galvanski potencial kot pri vročem cinkanju, ampak z nižjo stopnjo izgube cinka skozi čas, ker organska veziva delujejo kot zaviralec korozije cinka. Če je ZINGA sloj poškodovan tako, da se vidi osnovni material – jeklo, se bo na jeklu pojavil sloj cinkove oksidacije, korozija pa v notranjost ne bo nadaljevala. Doseg zaščite jekla brez zaščitnega sloja je 3-5mm, torej malo manj kot pri vročem cinkanju. Enako deluje tudi cink anoda pritrjena na trup čolnov, ki ščiti kovinske elemente v bližini. Moč aktivne katodne zaščite je odvisna od mase cinka glede na površino. Suh ostanek sloja ZINGA vsebuje minimalno 96% cinka medicinske čistosti, katerega delci so znatno manjši in čistejši od tistih v običajnih premazih bogatih s cinkom. Majhna velikost in eliptični profil delcev ZINGA zagotavlja maksimalen stik med delci in podlago – jeklom. Ta večja gostota aktivnega cinka na določeno površino v kombinaciji z dobro prevodnostjo plasti zagotavlja, da naboj teče skozi vsak milimeter, ki je bil prevlečen in tako zagotavlja odlično katodno zaščito. PASIVNA ZAŠČITA – pasivno zaščito nudijo barve in obloge, ki naredijo mejo med jeklom in zrakom oz. elementi. Ko je enkrat da bariera ogrožena, bodo vlaga in atmosferske soli lahko začele korodirati jeklo pod poškodovanim slojem. Ta korozija se bo nato hitro širila pod slojem – pod barvo. Pri ZINGI organska veziva in oksidiran cink tvorita neprepustno bariero, tako da blokirata naravno poroznost cinka z delci oksida. Ko je sloj ZINGE poškodovan, se za razliko od drugih pasivnih zaščit, sloj oksidiranega cinka preprosto obnovi z ponovno oksidacijo čistega cinka. Ta sloj oksidov je razlog za mat izgled ZINGE, v nasprotju s sijajno prevleko vročega cinka.
-
Na kakšne načine se uporablja ZINGO?1) SAMOSTOJNI SISTEM ZINGA nudi primerljivo zaščito ostalim galvanizacijam, brez dodatnih premazov. Čeprav je ZINGA na voljo le v mat sivi barvi (naravna barva cinka), je največja prednost tega premaza to, da se ga da kadarkoli dodatno premazati in obnoviti z minimalnim vložkom v pripravo površine in brez poškodovanja prvega sloja (RE-CHARGE ZINGA). Zinga se pogosto uporablja za galvaniziranje na terenu, če je objekt prevelik za prevoz ali pocinkovalnice. Pogosto se ZINGA uporablja tudi pri delikatnih objektih, kjer bi tehnološke luknje, ki so potrebne pri vročem cinkanju, uničile izgled konstrukcije oz. objekta. Za optimalno zaščito, priporočamo nanos med 60-90 mikroni suhe prevleke. 2) KOT PRAJMER V DUPLEX ALI TRIPLEX SISTEMIH ZINGA in dodatni premazi delujejo v harmoniji da podaljšajo življenjsko dobo protikorozijskega sistema. ZINGA se ne bo začela žrtvovati za jeklo, dokler dodaten premaz ne bo poškodovan oz. prebit. ZINGA je zaradi svoje hrapavosti odličen prajmer, nanj se lahko nanese večino barv. Za ta namen se priporoča debelina 60-80 mic suhega sloja. 3) KOT PRAJMER PO IZDELAVI KONSTRUKCIJE 30-40 mikronov se nanese po izdelavi konstrukcije, ki služi kot prajmer. Velika prednost tega je, da se jeklene konstrukcije po montaži dodatno ne rabi peskati in se lahko dodatno nanese ZINGA ali katerakoli barva. ZINGANIZIRANE jeklene izdelke se lahko vari ali krivi! 4) POPRAVILO VROČE CINKANIH ALI METALIZIRANIH KONSTRUKCIJ Ta metoda je verjetno največkrat uporabljena za ZINGO, ker potrebuje najmanj priprave površine. Mehanizem delovanja ZINGE je tako podoben vročemu cinkanju, da je njuno delovanje povsem usklajeno. Namesto menjave objektov, se lahko le odpornost na korozijo le napolni (Re-Charge!) z nanosom ZINGE na hrapavo staro površine, po odstranitvi kontaminacije površine in soli. 5) JEKLENA ARMATURA ZINGA se nanaša tudi na armaturno železo, za ohranjanje kvalitete oprijema med betonom in armaturnim jeklom. Neodvisne laboratorijske analize so dokazale, da ZINGA garantira dvakrat večjo korozijsko zaščito kot klasično pocinkana armatura ali prekrita z epoksijem.
-
Prednosti in karakteristike?1) PREPROSTO ZA NANAŠANJE Ko je premaz popolnoma zmešan, se lahko nanaša z klasičnim čopičem, valjčkom s kratkimi vlakni, klasično ali airless pištolo. ZINGA se lahko meša le s topilom ZINGASOLV. Nanaša se lahko pri temperaturi med -15 C do +50 C, pri maksimalni vlagi 95% in točko rosišča 3 C pod temperaturo jekla. Osnovni material (jeklo) mora kot pri ostalih zaščitah biti brez kontaminacije, olj ali nečistoč. Delovanje pri temperaturah okolja ne zvija konstrukcij (kot je to pri vročem cinkanju) in ni energijskih izgub. 2) HITRO SUŠENJE ZINGA ima eno najkrajših časov sušenja v industriji prekrivanja kovin! Premaz je suh na dotik v 10 minutah pri temperaturi 20 C (pri 40 mikronih debeline). Dodaten premaz ZINGE se lahko aplicira po eni uri po tem ko je suho na dotik (s pištolo, po 2 urah s čopičem/valjčkom), in z drugimi barvami po 6-24 urah po osušitvi na dotik. Za dodatno premazovanje ZINGE, uporabite tehniko meglica/polna debelina. 3) SE NE KRUŠI ALI LUPI ZINGA vsebuje toliko cinka v premazu, da ne tvori zaprtega filma na površini, ker je premaz porozen. Koncentracija volumna pigmentov (Pri ZINGI je so pigmenti cink), presega kritično volumensko koncentracijo pigmenta premaza. To pomeni, da ni vsak delec cinka obkrožen z vezivom in tako ohranja dober kontakt med delci cinka in posledično dobro električno prevodnost (kar zagotavlja aktivno katodno zaščito). ZINGA ni barva in se ne obnaša kot barva. Ko je barva poškodovana, se bo začela lupiti oz. krušiti. Tudi če barvo udariš s kladivom, se bo sloj poškodoval in bo razpokal. Te razpoke so šibka območja, kjer bo vlaga in voda pronicala in se bo pričela korozija. ZINGA se ne obnaša na tak način, ampak bolj kot osnovni material spodaj – jeklo. Ko ga udariš s kladivom, se bo cink umaknil / ukrivil skupaj z jeklom. Zaradi tega se lahko izdelke premazane z ZINGO tudi krivi (do določene mere). 4) NAPOLNI ZAŠČITO – RECHARGE Ena najbolj prepričljivih prednosti ZINGE je, da se jo lahko dopolni – recharga. Vsak nov sloj ZINGE bo prejšni sloj delno utekočinil, tako da se tvori nov homogen sloj. Tako ni tveganja, da bi imeli več različnih nehomogenih slojev, ki lahko povzročijo lupljenje. Priprava površine pred dopolnjevanjem je minimalna – odstraniti je potrebno le cinkove soli iz površine. Odvisno od starosti ZINGA sloja in okolice, se to lahko naredi z pranjem z vodo, priporočljivo s paro (vročo vodo) pri pri 80 C in 150 barih ali z zelo zelo rahlim peskanjem. Ta lastnost dopolnjevanja je uporabna, če je potrebno na konstrukciji dodatno narediti luknje ali določene deli variti, ali če mora konstrukcija biti transportirana. V tem primeru prvi sloj služi kot prajmer in lahko prevzame poškodbe pri manipulaciji. Kasneje se zadnji sloj ZINGE aplicira na celotno površino še enkrat, ali le na poškodovana in dodelana mesta. Vari morajo biti pred aplikacijo očiščeni. Popravila sloja bodo po določenem času nevidna.
-
Primerjava z ostalimi zaščitami?- Aktivna galvanska katodna zaščita - Samostojni enoslojni sistem - Preprosto nanašanje na terenu - Ponovno dodajanje zaščite - Prekrivanje z drugimi/dodatnimi zaščitami - Nanašanje v ekstremnih razmerah (visoke in nizke temperature / do 95% relativne vlažnosti) - Neomejen rok trajanja / Dolga doba uporabnosti po odprtju - Kontakt s pitno vodo = OK (dokončno posušen ZINGA sloj ni toksična in je lahko uporabljena pri pitni vodi (NSF/ANSI/CAN 61 certificirano) - Fleksibilen / prožen premaz, - Varjenje po premazu, - Konstukcija ohrani obliko med nanašanjem*** - Brez korozije pod slojem v primeru udarca površine,
-
Priprava površine?Nove kovinske površine: Vse površine očistiti s paro ali z vodo z visokim tlakom, nato suho ali mokro peskati do SA 2.5 do hrapavosti G-srednje (ISO 8503-1 / Ra = 40-85 mikronov). Stare galvanizirane, barvane ali zrjavele površine: Čiščenje s paro do odstranitve vse umazanije iz poroznih površin. Pustiti da se površina posuši, nato peskati do SA 2.5. Galvanizirane ali ZINGAnirane površine v dokaj dobrem stanju: Očistiti površine s paro in nato samo blago popeskati, da se odstranijo soli iz površine.
-
How do I add a new question & answer?To add a new FAQ follow these steps: 1. Manage FAQs from your site dashboard or in the Editor 2. Add a new question & answer 3. Assign your FAQ to a category 4. Save and publish. You can always come back and edit your FAQs.
-
Can I insert an image, video, or GIF in my FAQ?Yes. To add media follow these steps: 1. Manage FAQs from your site dashboard or in the Editor 2. Create a new FAQ or edit an existing one 3. From the answer text box click on the video, image or GIF icon 4. Add media from your library and save.
-
How do I edit or remove the 'Frequently Asked Questions' title?You can edit the title from the FAQ 'Settings' tab in the Editor. To remove the title from your mobile app go to the 'Site & App' tab in your Owner's app and customize.
bottom of page